Japonska Makita sodi med najboljše ponudnike ročnega orodja
| Članek je bil prebran 323 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Vsi vemo, da iz majhnega zraste veliko. A to se (skoraj) nikoli ne zgodi čez noč in predvsem ne brez truda. Za motivacijo vsem podjetnikom tako predstavljamo zgodbo japonskega podjetja Makita, ki danes sodi med največje in najbolj priljubljene proizvajalce vrhunskega ročnega orodja na svetu, v svoji več kot stoletni zgodovini pa se je soočilo z različnimi izzivi.

Makita Slovenija

Iz majhne delavnice do svetovne korporacije

Tako kot vsa velika podjetja je tudi Makita zrasla iz majhne delavnice. Podjetje je daljnega leta 1915 v mestu Nagoya ustanovil Mosaburo Makita, glavno dejavnost v prvih desetletjih družbe pa sta predstavljala prodaja in popravila elektromotorjev. Do konca druge svetovne vojne, med katero je bila tovarna prestavljena v bližnje mesto Anjo, kjer ima svoj glavni sedež še danes, je podjetje počasi raslo in začelo posamezne izdelke izvažati v sosednjo Sovjetsko zvezo.

Od skorajšnjega stečaja do razcveta s spremenjeno strategijo

Na polovici 20. stoletja je Makiti v času korejske vojne zaradi upada prodaje grozil stečaj, a je pod vodstvom novega predsednika podjetja pametno preoblikovalo strategijo in proizvodnjo elektromotorjev nadgradilo s produkcijo lastnega ročnega orodja. Glavni preboj v razvoju podjetja tako predstavlja leto 1958, ko je korporacija začela proizvajati in prodajati električne skobeljnike.

V letih, ki so sledila, si je družba z razvojem električnega orodja po meri in potrebah končnih uporabnikov zagotovila mesto med največjimi svetovnimi proizvajalci električnega orodja. Tako ima danes praktično po vsem svetu svoje tovarne, v katerih izdelujejo vrhunsko električno in akumulatorsko ročno orodje po meri končnih uporabnikov v različnih panogah.

Z baterijskim orodjem je Makita pisala zgodovino

Danes si v tako v gradbeništvu kot v vrtnarstvu skoraj ne predstavljamo več dela brez Makitinega brezžičnega akumulatorskega orodja, ki nudi popolno mobilnost. Prvo baterijsko orodje – model 6500D s polnilno baterijo – so v podjetju predstavili pred več kot 50 leti. Vrtalnik je bil z baterijo sicer še povezan s kablom, a je uporabnikom že omogočal prednosti brezžičnega orodja, Makiti pa je pokazal smer razvoja na trgu ročnega orodja.

Manj kot desetletje kasneje je baterijski vrtalnik zamenjal novejši model, brezžični vrtalnik 6010D z nikelj-kadmijevo baterijo, ki je ob koncu 70. in v začetku 80. let 20. stoletja predstavljal resnično revolucijo. V podjetju tudi danes uspešno nadaljujejo razvoj akumulatorskega orodja, katerega temelj danes predstavlja moderna litij-ionska baterija, ki jo uporabljajo tudi na nedavno predstavljeni platformi XGT.

© 04. 05. 2024 - RP5.si. Oglaševanje.