Poskrbite za zdravo nosečnost
| Članek je bil prebran 1.232 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Nosečnost je posebno obdobje, ko mora bodoča mati svojemu zdravju posvetiti še več pozornosti kakor sicer. Od zdravja matere je namreč odvisen tudi razvoj otroka, zato je pomembno, da mati za svoje dobro počutje naredi vse, kar je v njeni moči. Nosečnost je sicer povezana z nekaterimi tipičnimi nosečniškimi tegobami, kot je zatekanje nog, krčne žile, pogosto uriniranje, zaprtost, hemeroidi, nizek krvni pritisk, pomanjkanje železa, ipd. Vse to so tegobe, s katerimi je mogoče živeti in jih tudi omiliti, večina izmed njih pa po rojstvu otroka tudi preneha. Kako lahko nosečnica sama poskrbi za čim boljše počutje in za zdrav razvoj otroka?

zdrava nosečnostPrehranjujte se zdravo še preden imate namen zanositi

V kolikor svojo nosečnost načrtujete, še pred zanositvijo začnite z zdravim prehranjevanjem. Hrana naj bo biološko pridelana, raznovrstna in hranilna. Zdravo prehranjevanje je najboljša priprava na nosečnost, saj na tak način razvijete zdrave prehranjevalne navade, ki koristijo razvoju otroka. Pred načrtovano zanositvijo je smiselno opustiti nezdrave razvade, kot so kajenje, prekomerno pitje kave, uživanje alkohola, ipd. Seveda gre zdrava prehrana z roko v roki z izogibanjem raznih strupov.

Razstrupite se

Pred načrtovano nosečnostjo svoje telo očistite vseh strupov, ki se preko hrane, zraka, pijače, itd. lahko nalagajo v naša telesa. Posebej pozorni bodite na razne konzervanse in dodatke, ki se skrivajo v predelani hrani, saj lahko ti vplivajo tudi na zmožnost zanositve in na rast plodu. Znani strupi kot so cigarete, alkohol, droge, zdravila, ipd., med nosečnostjo seveda niso priporočljive, pa tudi sicer se jim je bolje izogibati.

Vadba za nosečnice

Nosečnicam se med nosečnostjo priporoča tudi zmerna vadba, pri čemer je izbiro vaj potrebno prilagoditi spreminjajočemu se telesu. Vadba za nosečnice se razlikuje od običajnih vadb. To pomeni, da z vadbo ne pretiravamo in da si med posameznimi vajami vzamemo dovolj časa, da se nadihamo. Na splošno velja, da je najboljša vadba kar hoja, pri čemer se je bolje izogibati pretirani zadihanosti in hoji v hrib. Priporoča se zlasti plavanje, kar naj bi bilo blagodejno tudi za otroka v trebuhu. Primerna je tudi joga, pri kateri je poudarek na fleksibilnosti, meditaciji, sproščanju in dihanju, kar lahko zelo prav pride na porodu. V nosečnosti se je vsekakor bolje izogibati kolesarjenju, plezanju, intenzivni aerobni vadbi, ipd., saj je pri vseh tovrstnih vadbah možnost poškodb, večji zadihanosti, ipd. Ker je v nosečnosti krvni pritisk pri večini nosečnic nižji, je pomembno, da z vadbami ne pretiravajo, saj to lahko vodi v omedlevico in v nezavest.

Počitek, počitek in še enkrat počitek

Čeprav vsi vemo, kako blagodejen vpliv ima počitek, pa mnogo nosečnic zlasti v prvih mesecih nosečnosti premalo počiva. To pomeni, da so zlasti v prvem trimesečju pretirano aktivne, ne počivajo dovolj in nasploh ne prilagodijo svojega siceršnjega življenjskega sloga novi situaciji. Počitek je pomemben tako na začetku, kakor na koncu nosečnosti. Zlasti v zadnjem trimesečju je pomembno, da nosečnica večkrat preko dneva počiva, po možnosti z dvignjenimi nogami, s čimer se izogne tudi zatekanju nog in gležnjev. Počitek preko dneva je pomemben tudi zato, ker je znano, da nosečnice zlasti v zadnjih mesecih nosečnosti preko noči slabše spijo, zato lahko ta manko nadomestijo s počitkom čez dan. Počitek pred porodom je tudi zaloga, s katero se telo mora opremiti za čas, ko pride dojenček in je spanja manj.

© 25. 04. 2024 - RP5.si. Oglaševanje.