Nosečnice in vaginalna vnetja
| Članek je bil prebran 679 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Vnetja nožnice so dokaj pogosta in razširjena. Najprej moramo vedeti, da obstaja več vrst vaginalnih vnetij, pri čemer sta najpogostejša bakterijska in glivična vnetja. Zaradi tega dejstva ju bomo opredelili, prikazali njene možne simptome ter kaj narediti, če se pojavijo v času nosečnosti.

Prva, bakterijska vnetja nožnice se pojavijo zaradi prevelike vsebnosti bakterij v vagini. [1] Večinoma so takšna vnetja nenevarna in enostavna za zdravljenje. [2] Pa vendarle jim je treba nameniti pozornost ter jih pravočasno zdraviti, saj lahko povzročijo tveganje za druge resne zdravstvene probleme. Bakterijsko vnetje načeloma ženskam ne povzroča simptomov, če pa jih, pa so to bolečine in pekoč občutek v nožnici, srbenje v zunanjem ali notranjem delu spolovila, siv tanek vaginalni izcedek, ki ima močan vonj po ribah (še posebej po spolnem odnosu). [3]

Če se vnetje pojavi v času nosečnosti je majhna verjetnost, da pride do težav, kot so rojstvo nedonošenčka kot tudi splava. [4] [5] Vseeno pa je potrebno ob možnosti vaginalnega bakterijskega vnetja obiskati osebnega zdravnika oziroma poiskati zdravstveno pomoč.

Drugo, najpogostejše vaginalno vnetje pa je glivično, pri čemer je ta oblika pogosto doleti nosečnice, še posebej v drugemu trimesečju nosečnosti. Pojavi se bel vaginalni izcedek, kar je normalni simptom v tem obdobju nosečnosti. [6] Ta izcedek pa nastane, kadar se vaginalna flora spremeni zaradi različnih dejavnikov, pri čemer se glivica Candida albicans v nožnici preveč razraste. [7] Za zdravljenje glivičnih vaginalnih okužb načeloma obstajajo zdravila v prosti prodaji, kot je Lomexin®,(https://www.lomexin.si/sl/o-glivicnih-okuzbah) vendar je zdravilo primerno le za tiste ženske, ki ni niso noseče oziroma ki ne dojijo. Če ste noseči ali dojite, ali menite, da bi lahko bili noseči, se posvetujte z zdravnikom, preden vzamete kakršnakoli zdravila. Uporaba zdravil v času nosečnosti ali dojenja je dovoljena samo pod zdravniškim nadzorom!

Opozorilo: Pred uporabo natančno preberite navodilo! Pred tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

 

[1] https://www.webmd.com/sexual-conditions/bacterial-vaginosis-treatment

[2] https://www.nhs.uk/conditions/bacterial-vaginosis/

[3] https://www.webmd.com/sexual-conditions/bacterial-vaginosis-treatment

[4] https://www.nhs.uk/conditions/bacterial-vaginosis/

[5] https://sogc.org/wp-content/uploads/2013/01/gui211CPG0808.pdf

[6] http://americanpregnancy.org/pregnancy-complications/yeast-infections-during-pregnancy/

[7] GOSWAMI R, DADHWAL V, TEJASWI S, DATTA K, PAUL A, HARICHARAN RN, BANERJEE U, KOCHUPILLAI NP. Species – specific prevalence of vaginal candidiasis among patients with diabetes mellitus and its relation to their glycaemic status. J Infect 2000;41(2):162-6

© 29. 04. 2024 - RP5.si. Oglaševanje.